Szkoła bez stresujących sprawdzianów i odpytywania? Nauka tego, co się lubi i co ciekawi, zamiast nudnych lekcji, z których uczeń niewiele wyniesie? Kiedy system przestaje spełniać oczekiwania, wkracza szkoła w chmurze. Co to takiego i dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie dla swojego dziecka?

Szkoła w chmurze – co to jest?

Związek frazeologiczny „chodzić z głową w chmurach” właśnie nabrał nowego znaczenia. To już nie rozmarzenie i trudności z przystosowaniem się do codziennej rzeczywistości, a niezwykły pomysł na naukę przez internet. Tak – dziecko nie musi chodzić do szkoły, żeby uczyć się ułamków, odmiany przez przypadki, obcojęzycznych zwrotów czy związków chemicznych. Zamiast tablicy uczeń ma przed sobą monitor komputera i nie siedzi w twardej szkolnej ławce, a we własnym fotelu czy na kanapie. Brzmi znajomo?

Tak, jednak szkoła w chmurze to coś zupełnie innego od nauki zdalnej, z którą dzieci miały do czynienia podczas pandemii koronawirusa. To nowoczesna metoda edukacyjna, w której dziecko uczy się z dowolnego miejsca na świecie, w wybranych przez siebie porach. Nauka odbywa się poprzez interaktywną platformę internetową, za pomocą której uczeń samodzielnie realizuje podstawę programową. W odróżnieniu od tradycyjnej szkoły nie ma tutaj ocen, sprawdzianów ani zadań domowych, a jednocześnie uczeń może bezstresowo zweryfikować swoją wiedzę za pomocą testów online. W razie potrzeby dziecko może także liczyć na pomoc nauczycieli, na przykład w ramach konsultacji czy kursu przygotowującego do egzaminu.

Edukacja domowa z profesjonalnym wsparciem

Nauka za pośrednictwem platformy internetowej dedykowana jest szczególnie uczniom objętym nauczaniem domowym – w Polsce to prawie 19,5 tysiąca dzieci (dane Ministerstwa Edukacji i Nauki na rok szkolny 2021/2022). Dzięki edukacji domowej dziecko uczy się w swoim tempie i może poświęcać się temu, co najbardziej je interesuje. Brak sztywnych ram edukacyjnych wyzwala w dzieciach kreatywność i pozwala na rozwój indywidualnych predyspozycji. Ponadto dziecko samo decyduje o tym, kiedy się uczy i nie traci ani chwili dojazdy do szkoły czy odrabianie zadań domowych. Dzięki temu zyskuje znacznie więcej wolnego czasu, który może przeznaczyć na zabawę z innymi dziećmi, aktywność na świeżym powietrzu czy realizowanie swoich pasji.

Niemniej edukacja domowa może okazać się prawdziwym wyzwaniem dla rodzica. Zamiast tracić godzinę dziennie na dowożenie pociechy do i ze szkoły, musi nagle poświęcić co najmniej kilka godzin na zajęcia z dzieckiem. Do tego dochodzi czas potrzebny na zapoznanie się z podstawą programową, zorganizowanie materiałów do nauki czy dokształcanie się z niektórych przedmiotów. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców rezygnuje z pracy, aby móc uczyć swoje dzieci w domu. Czy musi tak być?

Nie, ponieważ szkoła w chmurze umożliwia dziecku samodzielną realizację podstawy programowej. Dziecko ma łatwy dostęp do materiałów edukacyjnych, może również samo sprawdzić swoje postępy w nauce za pomocą testów i zadań. Za pośrednictwem internetu dziecko może brać udział w projektach czy kursach kompetencji zawodowych. Natomiast jeśli uczeń ma trudności ze zrozumieniem jakiegoś zagadnienia czy opanowaniem materiału niezbędnego do egzaminów klasyfikacyjnych, wówczas może wziąć udział w dobrowolnych konsultacjach online. Świadomość, że dziecko może w każdej chwili liczyć na pomoc wykwalifikowanego nauczyciela, z pewnością pomoże rodzicom w podjęciu decyzji o przejściu na edukację domową.

Nauka przez internet dla dzieci, które chodzą do szkoły

Chyba każdy słyszał o pracy hybrydowej, gdzie część obowiązków zawodowych realizuje się w miejscu pracy, a część w domu. Ale czy nauka również może odbywać się w ten sposób? Naukę hybrydową umożliwia właśnie szkoła w chmurze – dziecko zrezygnuje ze szkoły tylko częściowo i uczy się w domu tylko niektórych przedmiotów. Może na przykład chodzić do szkoły na język polski, język angielski i matematykę, zaś materiał z fizyki i chemii realizować przez internet. Co daje takie rozwiązanie?

Przede wszystkim dzięki nauce hybrydowej dziecko zyskuje więcej wolnego czasu. Może wracać wcześniej ze szkoły, co jest ważne szczególnie dla uczniów dojeżdżających z daleka. Przez internet dziecko może uczyć się wybranych przedmiotów o dowolnej porze (np. wieczorami lub w weekendy), a wolne popołudnia w tygodniu przeznaczyć na swoje zainteresowania – uprawianie sportu, granie w zespole muzycznym, śpiewanie w chórze, udział w wolontariacie czy próby w kółku teatralnym.

Szkoła w chmurze to dobre rozwiązanie, gdy system edukacji zawodzi. Niektóre lekcje są monotonne i polegają głównie na przepisywaniu treści z podręczników, a na innych uczniowie stresują się z powodu częstych kartkówek i odpytywania przy tablicy. Oczywiście nie brakuje nauczycieli, którzy potrafią zainteresować uczniów na całe 45 minut i wytłumaczyć każdy temat w przystępny sposób – dla nich z pewnością warto zostać w szkole. Natomiast pozostałe przedmioty można realizować we własnym zakresie w domu, bez stresu i we własnym tempie.

Szkoła w chmurze – pytania i odpowiedzi

Nauka przez internet zapewnia dziecku wiele możliwości oraz pełną swobodę w kształtowaniu swojej edukacji. Jednak niektórzy rodzice mogą mieć wątpliwości, czy platforma internetowa rzeczywiście jest w stanie zastąpić szkolne mury i bezpośredni kontakt ucznia z nauczycielem. Rodzice zastanawiają się również, jak takie rozwiązanie wygląda w praktyce. Poniższe pytania i odpowiedzi powinny pomóc wszystkim, którzy rozważają samodzielną naukę dziecka przez internet.

Czy nauka przez internet jest legalna?

Tak – zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe dzieci w wieku od 6 do 18 lat mogą wypełniać obowiązek szkolny w domu. Po przejściu niezbędnej procedury dziecko może zatem uczyć się w dowolnym miejscu na świecie (np. przy pomocy internetowej platformy edukacyjnej), a do szkoły przyjeżdża jedynie w celu zdania egzaminów klasyfikacyjnych.

Więcej o formalnościach w edukacji domowej można przeczytać tutaj: Edukacja domowa – formalności.

Ile kosztuje szkoła w chmurze?

Korzystanie z internetowej platformy edukacyjnej jest bezpłatne i dostępne dla każdego dziecka, także z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Na czym polega nauka przez internet?

Platforma internetowa zapewnia dostęp do materiałów dydaktycznych, interaktywnych testów i zadań. Dziecko uczy się w swoim tempie i może skupić się na tym, co je najbardziej interesuje. Nie ma ocen, sprawdzianów i obowiązkowych zadań domowych. Dzięki platformie rodzice mogą na bieżąco śledzić postępy pociechy oraz kontaktować się z innymi rodzicami dzieci objętych nauczaniem domowym.

Jak wyglądają egzaminy w edukacji domowej?

Dzieci uczące się w domu muszą co roku przystępować do egzaminów klasyfikujących w formie ustnej i pisemnej, które przeprowadza specjalna komisja powołana przez dyrektora szkoły. Uczeń objęty edukacją domową nie przystępuje do egzaminów z techniki, muzyki, plastyki oraz wychowania fizycznego, a także nie otrzymuje oceny końcowej z zachowania.  Na koniec roku uczeń otrzymuje świadectwo – tak jak w tradycyjnej szkole.

Opracowano na podstawie:

https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zgode-na-edukacje-domowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *